Организација УН за образовање, науку и културу(УНЕСКО) прогласила је 1999.године, 21. фебруар за Међународни дан матерњег језика.
У свету се говори преко 6.000 језика, а према прогнозама лингвиста, до краја 21. века више од половине, чак и до две трећине ће одумрети.
Сваке недеље угаси се по један језик. Основно за преживљавање језика је да се преноси деци, да има институционалну подршку, своје писмо, да се негује у школама, медијима.
У свету око 12 милиона људи говори српски језик, који је стандардизован, са граматиком, реченицима, институционалном подршком. У Србији живи више од 30 националних мањина, које говоре исто толико језика.Законом им је загарантована употреба матерњег језика.
Домаћи лингвисти сматрају да би требало више да се бринемо о српском језику, о развијању језичке културе, очувању традиције, као и да су нам потребна новија издања правописа, речника и осталих нормативних приручника.
Лингвисти упозоравају да је пред све већом навалом енглеског језика српски угрожен у мери у којој су то и други језици и да опасност прети чак и језицимаса великом традицијом-француском, италијанском, немачком.
Ипак, према оцени стручњака, није вероватно да ћемо доћи до једнојезичне цивилизације, али треба више да радимо на подизању језичке културе и писмености, у чему би како сматрају, школа морала да има значајнију улогу.
Обележавање Међународног дана матерњег језика ове године подржали су и ученици наше школе у Лучанима, који су нам представили развој српског језика кроз векове.Уз подршку библиотечке секције и професора српског језика, провели су нас кроз дуг пут борбе за увођење народног језика у књижевност. Њихово казивање имали смо прилику да чујемо у уторак, 24. фебруара 2015.године, у холу школе, за време великог одмора .
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.