Јавни час поводом 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног

У уторак, 24. октобра 2017. године, у Средњој школи „Драгачево“ у Гучи, организовано је предавање поводом важног јубилеја – 800 година од крунисања Стефана Првовенчаног. Програм је реализовала професорка историје, Мирјана Керн, уз помоћ професорке српског језика и књижевности, Јоване Дмиртић и чланова секције младих историчара. Јавни час на исту тему организован је и у издвојеном одељењу у Лучанима, у мају ове године.

На кратко смо се вратили у 1217. годину и покушали да замислимо тадашње прилике, проблеме и дилеме са којима се сусретао наш народ и сам Стефан Немањић. Овом приликом подсетили смо се династије Немањић, оснивања српске државе и изнели историјске чињенице о првом српском краљу. Желели смо да упоредо прикажемо и његов владарски лик и да приближимо његов књижевни рад. Он је био писац и војник који се школовао у византијском духу, био је истовремено и ратник и културни посленик. Једна занимљива особа и „вешт приповедалац“, како га назива Теодосије, писац с краја 13. века. Његово житије „Живот и подвизи Светог Симеона“ представља прво целовито житије у нашој књижевности.

Након предавања и занимљиве презентације, присутни су могли да погледају историјску изложбу, која има за циљ  да отвори врата прошлости и подсети нас на  један од најзначајнијих догађаја за наш народ и државу. Ова изложба биће отворена до краја године.

У данашње време, када се као народ налазимо пред разним искушењима, корисно је и благотворно знати да можемо да се загледамо у прошлост и учимо од својих предака.