Прво, друго и треће место за ученике Средње школе „Драгачево“ на такмичењу „Пословни изазов“

Ученици Средње школе „Драгачево“ постигли су огроман успех на Регионалном такмишењу у предузетничким вештинама - „Пословни изазов“, које је одржано 8. новембра  у Чачку.

На такмичењу је учествовало преко 100 ученика из 24 школе, који су били  подељени у 20 тимова , а нашу школу су представљали Марија Гавриловић  (4г), Милица Радовановић (4е), Лука Ружић (4е), Кристина Обрадовић (2г), Срђан Ђедовић (32) и Ангелина Даниловић (32 ).

Пословни задатак,  који је ученицима прочитан непосредно пред почетак такмичења, био  је да осмисле производ или услугу која ће допринети повећању енергетске ефикасности у заједници и да образложе и у бизнис плану презентују своју идеју, која ће им створити пословну шансу.

Победу на такмичењу остварио је тим број 5, у којем је била наша Марија Гавриловић, заједно са ученицима из Горњег Милановца, Свилајнца, Ариља и Крагујевца, а који су свој производ- бојлер, који ствара  сопствену енергију коришћењем проточних турбина, презентовали у оквиру своје фирме „Youthinventions“.

Тим број 9, у којем је била Кристина Обрадовић, заузео је друго место са пословном идејом да се енергија ветра и Сунца, уз коришћење ветрењача и соларних панела, користи за добијање електричне енергије, која се користи за електролизу воде чиме се добијају водоник који се користи као гориво у аутомобилској индустрији  и кисеоник који се користи у медицинске сврхе.

Треће  место је заузео тим број 20, чији члан био Срђан Ђедовић, са идејом да се кинетичка енергија корака пренесе на уређај, који се налази у ђону патика, а затим се на тај начин добијена енергија користи за пуњење мобилних телефона.

Ови ученици су обезбедили  пласман на Национално такмичење, које ће се одржати у фебруару у Београду, а победнике на овом такмичењу очекује пут у Сарајево и учешће на Пословном изазову западног Балкана. Запажени су били и наступи и пословне идеје који су имали тимови у којима су учествовали Милица, Лука и Ангелина, али, нажалост, само три тима могу проћи даље. Ментори ученицима биле су професорке економске групе предмета, Ивана Чворовић Плавшић и Милена Обрадовић.

Још једном честитамо Марији, Кристини и Срђану и желимо им пуно среће на Националном такмичењу!

Пословни изазов 2017.