МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ

У четвртак, 16. новембра 2017. године низом активности које је покренуо Ученички парламент обележен је Међународни дан толеранције. Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу (UNESCO) установила је Међународни дан толеранције 1996. године.

То је дан који се обележава 16. новембра и треба да нас подсећа на поштовање и уважавање другачијих од нас. Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богатства различитости у светским културама, форма изражавања и начин да будемо људи.

,,НЕ СЛАЖЕМ СЕ СА ОНИМ ШТО МИСЛИШ, АЛИ ЋУ ДО КРАЈА БРАНИТИ ТВОЈЕ ПРАВО ДА ТО КАЖЕШ“

(Волтер)

У Лучанима, спроведена анкета, која треба да нам покаже ниво свести и степен наше толеранције, указала је на потребу за јачањем воље и способности да прихватимо различитост. Волтерове речи утиснуте на беџеве, које су ученици носили, више од две стотине година охрабрују наш дух. У холу школе, у Гучи и Лучанима,  урађени су панои, који треба да нас подсете да је у реду бити другачији и  да је први предуслов учењу толеранције емпатија – способност разумевања туђих осећања, ситуација, проблема. Занимљив сценски приказ, који су ученици извели у току дана, показао је, како је Дуга постала знак наде, и симболично подсећање, да треба да ценимо једни друге у свој својој различитости. Сваком речју, делом и мисли боримо се за људска права – за  своја права.

Активности реализовали:

У Лучанима-Сценски приказ, анкета и беџеви - Наташа Сусуровић 44, Ивана Мијаиловић 42, Игор Матијашевић 44, Урош Јелушић 44, Јелена Павловић 44, Јелена Домановић 44, Милица Котлајић 14, Неда Радуловић 14, Јелена Полић 24.

Реализацију помогли наставници, Љиљана Пропадовић и Ангелина Јовашевић.

У Гучи-АндријанаЋурчић 1г, Ђурђина Милутиновић 1г, Неда Јовановић 1г, Ана Марковић 1г, Ксенија Негојевић 1г,Милица Мијатовић 2г, Тања Бабић 2г, Кристина Обрадовић 2г, Лазар Бешевић 2г, Маријан Миливојевић 4г, Томислав Ђинић 4г.

Реализацију помогли наставници, Бојана Перовић, Неда Пуношевац и Биљана Богићевић.

Толеранција 2017.