Такмичење у предузетништву „Направи корак“

У нашој школи је, у среду, 6. децембра 2017. године, по први пут, одржано такмичење у предузетништву „Направи корак“, са циљем да се унапреде предузетничке вештине, проактивно размишљање и тимски дух наших ученика.

На такмичењу је учествовало четрдесет ученика првог, другог, трећег и четвртог  разреда свих образовних профила у нашој школи (финансијски администратори, економски техничари, гимназијалци, хемијско-технолошки техничари, машински техничари и бравари-заваривачи). Ученици су у петак, 1. 12. 2017. године, подељени у осам екипа, случајним избором. Тада су добили задатак да осмисле производ или услугу која ће унапредити пољопривредну производњу у нашем крају, кроз усавршавање постојеће производње, увођење нових култура или додатну обраду производа из примарне пољопривредне производње. Ученици су имали четири сата да осмисле задатак, сачине бизнис план и направе PowerPont презентацију. Свака екипа је имала и ментора, ученике који су учествовали на такмичењу „Пословни изазов“.

Презентације ученика је пратио трочлани жири који су чинили: Коста Вукићевић, директор производње фирме „Агро мобил, Ацо Луковић, представник локалне самоуправе и професорка економске групе предмета, Софија Васиљевић.  Они су имали тежак задатак да изаберу три најбоље екипе, а одлуку су, како рекоше, донели једногласно.

Прво место је освојио  тим „Фруктус Драгачево“, кога су чинили ученици: Сара Броћић,  Александра Богићевић, Александра Мечанин, Јелена Павливић и Давид Лазовић, а њихов ментор је била Милица Радовановић. Друго место  је припало тиму „Руж“, чији су чланови: Неда Радуловић, Никола Радуловић, Николина Трифовић, Сава Тимотијевић и Зорица Радивојевић, ментор је била Кристина Обрадовић. Треће место је заузео тим „ЕБР“, а чинили су га: Виолета Драгић,  Милица Стојић, Андријана Лончаревић и Алекса Мијатовић. Ментор овог тима била је Марија Гавриловић.

За победничке тимове награде су обезбедиле две водеће фирме из области пољопривредне производње: „Агро мобил“ из Гуче и „Агро партнер“ из Лучана, а финансијску помоћ у организацији такмичења пружила је фирма „МО Комерц“ из Гуче. Такмичењу су присуствовали представници Школске управе из Чачка, локалне самоуправе, као и многобројни заинтересовани професори.

Организатори такмичења биле су професорке економске групе предмета, Милена Обрадовић и Ивана Чворовић Плавшић. Надамо се да ће ово такмичење постати традиционално и да ће се и остали привредници из нашег краја укључити и помоћи, како бисмо наше ученике што више приближили предузетништву, као најзначајнијем облику самозапошљавања.

Такмичење у предузетништву 2017.