СВЕТСКИ ДАН ЕНЕРГЕТСКЕ ЕФИКАСНОСТИ

Светски дан енергетске ефикасности, обележава се сваке године, 5. марта, на дан када су се 1998. године у Аустрији, први пут састали светски експерти у овој области, како би разговарали о енергетској кризи и могућим решењима. Енергетска ефикасност подразумева смањење губитка енергије, без нарушавања комфора, стандарда живота или економске активности.

Србија нема много разлога за славље, на данашњи дан, јер троши двоструко више енергије од светског просека, а чак шест пута више, од неких земаља Европе. Домаћинства су највећи расипници. Куће и зграде у Србији, су генерално гледано, лоше изоловане, па се кроз зидове и прозоре изгуби и до 80% енергије. Хит у свету је изградња тзв. ,, зелених зграда “, које су енергетски ефикасне, високог нивоа комфора, користе обновљиве изворе енергије, негативан утицај на окружење је мањи од ,, сивих зграда “. Прекомерну енергију троше и неефикасни електрични уређаји, који се могу наћи на тржишту. Улагање у правцу смањења губитка енергије је скупо, али је вишеструко исплативо.

Еко школа у Лучанима, се придружила обележавању овог значајног датума, реализујући угледни час на тему енергетске ефикасности. Решавањем питања у квизу, ученици су се на занимљив и интересантан начин, упознали са начинима штедње и мерама понашања које би требало сви да поштујемо.

Еко патрола имала је задатак да искључи светло током дана у школи,  и тако симболично укаже на проблеме везане за ову тему, као и да нас подсети, да свако од нас треба да се запита колико рационално троши енергију? Имамо ли ми, уопште луксуз да се играмо са оним што нам природа даје ?

Реализатори угледног часа, били су наставници, Станка Теодоровић и Ангелина Јовашевић.