Такмичење у предузетништву – „Направи корак“

У препуној сали Дома културе у Гучи, 22. априла 2019. године, пред жиријем и публиком, тимови ученика Средње школе „Драгачево“ из Гуче презентовали су своје пословне идеје, које су настале у оквиру такмичења у изради бизнис планова „Направи корак“.

Подршку овој манифестацији, кроз стручне савете и спонзорство, дали су компанија УТП „Морава“ из Чачка и Туристичка ораганизација Драгачево. Професорке економске групе предмета Милена Обрадовић и Ивана Чворовић Плавшић дале су идеју, организовале и реализовале такмичење.

Такмичење, на ком се суочавају бизнис идеје ученичких тимова у СШ „Драгачево“, било је завршна манифестација у оквиру „Предузетничке недеље“. Недеља је започела гостовањем директора маркетинга УТП „Морава“ Маристеле Билелић и Ђорђа Аничића, који су ученицим - учесницима такмичења одржали трибину кроз коју су им приближили свет туризма и угоститељства, говорили су о значају маркетинга и уопште о раду успешне туристичко-угоститењске компаније као што је „Морава“ из Чачака.  У недељи пред презентацију, одржан је први део такмичења, где су ученици израђивали своје бизнис планове. Пред ученике је стављен задатак да осмисле производ или услугу који ће обогатити туристичку и угоститељску понуду општине Лучани и тиме привући већи број туриста који ће у Драгачево долазити током целе године.

У завршном делу манифестације ученички тимови су презентовали своје радове у троминутном излагању, а потом одговарали на питања жирија. Жири су чинили представници УТП „Морава“ Маристела Бијелић и Ђорђе Аничић, представница ТО Драгачево Маријана Луковић и професор СШ „Драгачево“ Гуча Софија Васиљевић. Узимајући у обзир квалитет бизнис плана, иновативност идеје, квалитет презентације, тимски дух и сарадњу чланова, жири је донео одлуку и одабрао три најбоље екипе. Победничка екипа „Банџи“ представила је иновативну идеју да се лепоте Овчарско Кабларске клисуре туристима покажу и преко банџи скакаонице уз понуду јела из нашег краја у оближњем ресторану. Другопласирана екипа „Сва блага Драгачева“ има идеју да сва драгачевска блага туристима покаже уз квалитетну услугу у спа центру и уз богату понуду домаћих јела. Тим који је заузео треће место „Наше мало село“ у свом драгачевском етно селу током целе године анимирало би туристе бројним радионицама: вожња трактора, едукација о обради земљишта, процесу припреме зимнице.

Најбољи су награђени новчаном наградама које је обезбедила компанија УТП „Морава“ Чачак и робним наградама које је обезбедила ТО „Драгачево“ Гуча. УТП „Морава“ је за све учеснике обезбедила послужење и наградне пакете.

Ова вреста такмичење има за циљ да ученицима пружи увид у савремени начин пословања и да их мотивише да унапреде предузетнички дух, проактивно размишљају и повећају могућности самозапошљавања кроз развој сопствених бизнис идеја на дату тему. Учесници су ученици свих смерова (гимназија општег смера, финансијаки администратор, економски техничар, хемијско технолошки техничар и бравар заваривач) и разреда који се мешају у осам тимова по пет учесника, који треба да симулирају реално пословно окружење.

Такмичење у предузетништву 2019.