САВИНДАН У НАШОЈ ШКОЛИ

У Средњој школи „Драгачево“ у Гучи и ове године је на свечани начин обележена школска слава – Савиндан. Након сечења славског колача, ученици и гости могли су да погледају кратак програм посвећен животу и делу Светога Саве.

Уједно, то је била и позивница за вечерњу Свечану академију „Осма врата Жиче“ која је организована у Дому културе у Гучи. Достојанствено и онако како то и заслужује Свети Сава, ученици наше школе, њих педесет двоје, који су чланови драмске и рецитаторске секције, као и чланови хора, успели су да дочарају и бројној публици пренесу један део рада и живота највећег српског Светитеља.  Програм „Осма врата Жиче“ био је инспирисан поемом „Мала прича о великој Жичи“ М. Радовића, а целу свечану академију је осмислила и са ученица вежбала професорка српског језика и књижевности Неда Пуношевац. У сценографији јој је помогао професор ликовне културе Милош Шушић.

Свети Сава нам је дао идентитет и светлост, утемељење и веру, просветљење и одговорност, завет и обећање, цркву, државу, саборност и светост, наду и будућност. Дао нам је себе.

Када данас чујемо приче о Жичи, о крунисању првог краља српског, кога је крунисао Свети Сава, схватамо да је Свети Сава непрестано учио народ, учио га је истини. Истина се мора знати, јер је истина основ човековог живота. Када се зна истина, онда се зна и пут којим треба ићи. А наш пут је пут Светосавља.

Савиндан 2020.