Дмитриј Иванович Мендељејев је био руски хемичар, академик и научник, који је саставио најсавршенији класификациони систем у природним наукама тј. периодни систем елемената.
Рођен у Сибиру 1834. године, Дмитриј је био најмлађи од седамнаесторо деце у породици. У Санкт Петербургу, Дмитриј је студирао педагогију, а након дипломирања, наставио је са студијама у иностранству. У Паризу је проучавао гасове и усавршио спектроскоп. Мендељејев се након студија вратио у Русију где је постао професор хемије на Технолошком институту и на Универзитету у Санкт Петербургу. Постао је доктор наука 1865. године. Пошто је увидео да нема довољно квалитетних књига о хемији за факултет, одлучио је да сам напише књигу „Принципи хемије“. Док је писао ову књигу дошао је до открића које је било његово највеће постигнуће. Приметио је одређени образац који се понављао између различитих група елемената, и користећи постојеће знање о саставу елемената и њиховим физичким својствима могао је да их сортира.
Његова идеја је представљена Руском хемијском друштву 6. марта 1869. године. Његов пројекат се звао „Зависност између својстава релативне атомске масе и елемената“ и у њему је објаснио да ако се елементи сврстају по атомској маси дају један редослед у периодима. Пратећи овај систем, он је могао да предвиди особине још непознатих елемената.
У почетку његов систем је имао веома мало присталица у међународном научном друштву. Временом је био прихваћен након открића три нова елемента који су имали особине које је он и предвидео. Мендељејев је свој научни рад представио у Лондону 1889. гдине. Предавање је носило име „Периодни систем хемијских елемената“. Његов дијаграм се и данас користи.
Мендељејев је својом генијалношћу оставио неизбрисив траг у историји науке, а његово наслеђе сеже изван научних кругова обликујући наше разумевање света на фундаменталном нивоу.
У част прослављеног научника, а поводом годишњице његовог рођења, ученици у Лучанима, поставили су пано у холу школе и прочитали његову биографију у одељењима.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.