Међународни дан толеранције обележава се на позив Генералне скупштине Уједињених нација, чије су државе чланице 16. новембра 1995. године усвојиле Декларацију о принципима толеранције. Прихватање и уважавање сваког облика различитости је права мера за квалитетан суживот свих грађанки и грађана, и то не само у једном друштву, него и на читавој планети.
У овој декларацији је истакнуто да толеранција није ни повлађивање ни равнодушност, већ је поштовање широког спектра култура, облика изражавања и хуманости и представља признање универзалних људских права и слобода других.
Толеранција нас учи како да хармонизујемо различитости у једном друштву, а њена основа су емпатија, моралне вредности и поштовање људског достојанства.
Људска бића се рађају као различита и имају право и слободу да се кроз живот развијају и живе таква каква јесу, у миру и разумевању са другима.
Чланови Ученичког парламента желели су да обележе овај дан на неформалан начин преносећи поруке о толеранцији на папирићима у облику срца различитих боја, поклањајући их лично осталим ученицима и професорима у холу школе.
На папирићима су претходног дана исписали поруке које су сами осмислили као што су: „Реци НЕ насиљу!ˮ, „Како си…али стварно?ˮ, „Буди толерантан.ˮ, „Саслушај пријатеља.ˮ, „Опрости грешке другима.ˮ, „Буди оно што јеси.ˮ, „Прихватај различито.ˮ, „Буди срећан због других.ˮ, „Смеј се!ˮ, „Помози некоме.ˮ, „Упознај нове пријатеље.ˮ, „Учинимо свет лепшим.ˮ, „Не одбацуј друге.ˮ, „Улепшај некоме дан.ˮ, „Свако има право да буде срећан.ˮ и многе друге на папирним срцима која су неуморно сецкали.
Поруке су подељене на великом одмору у холу школе уз објашњење да је повод био управо обележавање Међународног дана толеранције. Тог дана ширила се љубав, срца су поклањана на сваком кораку и измамљени су осмеси на многим лицима, а оно што је најважније јесте да су, на овај весео и креативан начин, поруке о значају дружења и толеранције пренете свим ученицима.
У школи у Гучи, поводом обележавања Дана толеранције, организовано је гледање филма ,,Супер Марио“, који је имао симболичну вредност у контексту ове теме. Након пројекције, ученици су имали прилику да попуне табеле са питањима која су се односила на филм, чиме су активно учествовали у анализи садржаја. Овај интерактивни приступ омогућио је ученицима да боље разумеју кључне поруке филма и повежу их са темом толеранције.
Након тога, уследила је отворена дискусија са наставницом социологије, Аном Томашевић, и педагогом школе, Маријом Илић, које су са ученицима делиле своја размишљања и одговарале на њихова питања.