Светски дан борбе против сиде се обележава 1. децембра сваке године и то је прилика да се људи широм света уједине у борби против ХИВ-а, покажу подршку према људима који живе са ХИВ/АИДС-ом и сете оних који су умрли.
Светски дан борбе против сиде је први пут обележен 1988. године и први је глобални дан здравља. Данас је наука доста напредовала у терапији ХИВ-а и постоје закони који штите особе које живе са ХИВ-ом. Али и упркос овоме, људи углавном не знају како да заштите себе и друге од ХИВ-а и дискриминација је остала реалност за многе људе који живе са ХИВ-ом.
Светски дан борбе против сиде је важан да подсети јавност и владе да ХИВ није нестао, да постоји и даље витална потреба да се сакупе средства, подигне свест, победе предрасуде и побољша образовање. Тренутно у Србији са ХИВ-ом живи 2369 људи, а процена је да још хиљаду особа живи са ХИВ-ом, а да то не зна. Према подацима Института за јавно здравље, од почетка године у Србији је регистровано 105 особа које су инфициране ХИВ-ом.
И наша школа се придружила обележавању овог значајног датума.
* У школи у Лучанима, реализован је низ активности које су имале за циљ да скрену пажњу на превенцију и правовремено тестирање, као и да дају одговор на многа знатижељна питања самих ученика. Црвена трачица, коју су носили ученици и наставници, означила је подршку, солидарност и разумевање за људе који живе са ХИВ-ом или сидом, као и бригу и посвећеност борби против ове страшне болести. Дељени су едукативни, здравствено-васпитни и превентивни флајери.
Eдукативни разговор са ученицима прве и друге године, водили су чланови Ученичког парламента и лекар специјалиста, Биљана Чворовић. У току посете , кроз мање формалан разговор, ученици су имали прилику да постављају разна питања и добију одговоре на све недоумице везане за ову и те како озбиљну и важну тему.
Активности у Лучанима су реализовали ученици: Наташа Сусуровић-44, Јелена Домановћ-44, Тања Милосављевић44, уз помоћ и подршку Ангелине Јовашевић, Станке Теодоровић, Бранке Василић, Ружице Полуге.
*1. децембар је обележен и у школи у Гучи. Ученици су под координацијом проф. биологије, Лабуде Вучићевић, поставили два паноа посвећена борби против СИДЕ. Вршњачки тим, у саставу: Ивана Лазовић 1г, и Неда П. Јовановић 1г, делиле су флајере са информацијама о ХИВ/АИДС-у, а педагог школе, Бојана Перовић, извела је радионице у одељењима трећег и четвртог разреда о начинима преношења АИДС-а.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.