ФЕСТИВАЛ НАУКЕ ,,ЈЕДАН НА ЈЕДАН“

Узбудљив,спектакуларан и упечатљив, померио је границе, поставио нека важна питања, и натерао нас да заједно потражимо одговоре, такав је био, овај јубиларни 10. по реду ФЕСТИВАЛ НАУКЕ. Под називом ,,ЈЕДАН НА ЈЕДАН“, одржан је од 14-17. децембра у халама Београдског сајма, а ми ни ове године, нисмо пропустили ову јединствену научно-фантастичну представу. Вођени радозналошћу, инспирисани сваким детаљем око нас,увек расположени да експериментишемо, пробамо и испитујемо, уживали смо и ове године у науци без престанка.

Немогуће је побројати све занимљивости у оквиру, како природних тако и друштвених наука, али нешто што је свакако оставило велики утисак и било посебно интересантно је одговор на питање: Како се снимају вратоломије на великом платну, које изгледају тако уверљиво? Steve Wolf, оснивач организације ,,Наука у филмовима“, који је имао искуство рада са највећим холивудским звездама, био је на једној од многобројних позорница, одакле смо имали прилику да чујемо одговор на ово занимљиво питање, али и савет, да ван филмске илузије, никако не би требало изводити сличне експерименте!

Ништа мање интересантни нису били млади хемичари, који су изводили огледе директно повезане са култним филмовима, као и култним музичким темама, које прате те филмове. Уз течности које сијају, хемијске базуке и бројне друге занимљиве реакције, овај спектакуларни програм, одвијао се уз пратњу оркестра студената Хемијског факултета.

Било је и онога што никако не би смели код куће да радимо, јер заиста може бити опасно! У шоу-програму, уз малу помоћ науке, видели смо да не само да није опасно, већ је и веома забавано! Разноразне експлозије и пламенови ватре, али и корисни савети како да се контролишу, уколико дође до незгоде, запамтили смо сигурно заувек.

Француска трупа, уз помоћ домаћих снага, приказала је циркузантске егзибиције и научне једначине, које никад нису изгледале узбудљивије.

На крају, опчињеност човека ватром и експлозијама, што природним, што онима које сам изазове,иако траје још од праисторије, изаазива и даље велико интересовање.

И тако, од ,,Науке из холивуда“, преко ,,Циркузантске научне фантастике“, до ,,Најзанимљивијег доктора на свету“! Обилазак је потрајао читавог дана, а утиске ћемо сређивати до следећег, још,,луђег“Фестивала!

Посету Фестивалу је организовао Актив професора хемијско-технолошке струке, а ученике су водили професорке Биљана Плазинић и Љубица Мијатовић.