ОБЕЛЕЖАВАЊЕ ДАНА РУЖИЧАСТИХ МАЈИЦА

Један од циљева развоја школе је праћење савремених тенденција у образовању и васпитању. У складу са тим Средња школа ''Драгачево'' Гуча је учествовала у е-twinning пројекту обележавања Дана ружичастих мајица. У пројекту су учествовале, поред школа из Србије, школе из Босне и Херцеговине, Македоније и Хрватске.

Дан ружичастих мајица је међународни дан превенције вршњачког насиља. Обележава се широм света и настао је као знак солидарности са дечаком из Канаде, који је доживео вршњачко насиље, јер је носио розе мајицу. Мајицу је носио као знак подршке мајци, која је боловала од карцинома дојке. Тако је ружичаста мајица постала симбол борбе против вршњачког насиља у целом свету.

Одабрали смо овај пројекат, јер је борба против насиља увек актуелна тема. Формирали смо вршњачки тим и обучили их да воде радионице на тему насиља. Уз помоћ и праћење психолога Наташе Драгојевић Савић и педагога Бојане Перовић реализовали су радионице у одељењима од првог до трећег разреда.

Анкетирали смо ученике, изводили посматрање ситуација у школи, а на крају је свако одељење направило одељењски постер на тему вршњачког насиља. Направили смо и изложбу постера са јасном поруком да у школи нећемо толерисати насиље.

Резултати анкете, посматрања и рада на радионицама недвосмислено показују да ученици препознају насиље, а да је најчешћи вид насиља међу ученицима психичко насиље, пре свега вербално.

Циљ пројекта је да се повећа осетљивост на насиље међу вршњацима, да млади науче како да правилно реагују на насиље, јер је то први корак ка смањивању насиља.

Послали смо поруку да школа није место које толерише насиље и да заједничким снагама можемо учинити да га буде све мање. На овај начин подижемо свест о значају реаговања на вршњачко насиље и наше акције се не завршавају овим пројектом.

Дан ружичастих мајица

Вршњачко насиље