Ове школске године, 8. септембар, Дан писмености обележавамо у духу Доситеја Обрадовића и његових великих просветитељских идеја чије полазиште је ЈЕЗИК као основа сваке културе. Он је истицао важност језичке реформе, увођење народног језика у књижевност чиме се стварају услови да се превазиђе политичка, верска и културна разједињеност нашег народа у тим немирним временима.
Димитрије Доситеј Обрадовић (1739-1811) био је српски писац, реформатор, просветитељ, лингвиста, преводилац и филозоф. Био је први министар просвете у Србији и оснивач Велике школе у Београду.
Његова најпознатија дела су: ,,Писмо Харалампију'', ,,Сoвjети здравога разума'' и ,,Живот и прикљученија''.
У другој половини XVIII није било књига штампаних на народном језику. Доситеј Обрадовић пише у основи народним језиком и износи став да ,,учени људи ваља да на простом језику пишу'', како би књиге могао да разуме сваки човек, било да је образован или не. Доситеј је сматрао да ће на тај начин књижевност бити од користи народу и својом садржином га поучити.
Ове године обележавамо 280 година од Доситејевог рођења, па се подсетимо неких дивних мисли, које је овај велики просветитељ, оставио као залог будућим генерацијама.
Доситеј Обрадовић је скоро цео свој живот посветио просветитељству, а иза себе је оставио мудре изреке и цитате који се и дан данас преносе и препричавају.
Нема горих људи од оних који се противе просвећењу и образовању народа. Такви, да могу, и сунце би угасили.
Језик има своју цену од ползе коју узрокује.
Књиге, браћо моја, књиге, а не звона и прапорце!
Никад никога не ваља вређати. А најмање оне који су нам добро учинили и љубав показали.
Навикавајмо младеж на добро, од тога све зависи.
Кад би људи увек исти остајали, никада ниједан народ не би се побољшао ни просветио.
Ево шта простота и сујеверје виче: “Тако су наши стари чинили, тако хоћемо и ми!” Но, наши су стари због многих којекаквих ствари после љуто пострадали. Је ли, дакле, право и паметно да и ми у њима остајемо и страдамо? Нипошто.
Уз обавештење, у холу школе је урађен тематски пано. Реализатори активности: ученици 44 одељења, уз помоћ наставника, Наташе Вигњевић и Ангелине Јовашевић.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.