„ШТА ДЕТЕТУ ТРЕБА ДА РАСТЕ ДО НЕБА“

Управо тако, гласио је мото овогодишње Дечије недеље,  коју је наша школа обележила, током прве недеље октобра.  То је била прилика да се скрене пажња најшире јавности  на децу и младе, на њихове потребе и права у породици, друштву и заједници.

Да би деца живела у подстицајном и сигурном окружењу у коме могу да остваре максимум својих потенцијала, у атмосфери пуног поштовања дечијих права према међународним и домаћим позитивним прописима, неопходно је да сви друштвени актери раде заједно на подршци породици и родитељству.

Чланови Ученичког парламента, били су креативни и низом лепих активности обележили Дечију недељу.

Лучани

• У понедељак, у холу школе постављен је пано са материјалом на тему Дечије недеље.
  • Традиционално, у петак,  7. oктобра, одржана је ,,ТРКА ЗА СРЕЋНИЈЕ ДЕТИЊСТВО“. То је најмасовнија и најшире прихваћена рекреативно-хуманитарна активност, Националног друштва Црвеног крста. Масовним учешћем у трци, деца и млади показују своје опредељење ка здравом начину живота и највишим хуманим вредностима. Прво место у категорији девојака, освојила је Неда Вукајловић, а од дечака први на циљу је био Матија Мијаиловић.
  • Активности су настављене у среду, 12. октобра, када је одржано прво заседање Ученичког парламента у Општини Лучани, као право скупштинско заседање. Том приликом наши домаћини су били Начелиник Општинске управе, Срђан Гаговић, помоћник председника општине, Зорица Милошевић и  шеф одељења за скупштинске послове, Биљана Капларевић. Они су наше ученике упознали са правилима скупштинске процедуре:  радно председништво, утврђен дневни ред,излагања ограничена временски, усвојене препоруке доступне јавности и другим важним правилима скупштинског заседања. Била је то лепа прилика да у непосредној комуникацији, буду постављена питања од значаја за живот и рад у школи као и само место, али и оно најважније питање, опстанка школе у условима све мањег броја ученика.

Заједнички закључак је био, да овакав вид активности обезбеђује и промовише            учествовање деце у друштвеном животу кроз слободно формирање и изражавање мишљења о свим питањима која их се тичу.

• Једна од најлепших и најинспиративнијих посета нашој школи била је посета деце млађих разреда, трећег и четвртог разреда, ОШ ,, Милан Благојевић“ из Лучана, коју смо реализовали у петак, 14. и понедељак, 17. октобра. Угостили смо наше мале суграђане и у духу Еко-школе, програма који спроводимо у нашој школи још од 2015. године, приказали смо неколико  краћих филмова. Главна тема приказаних филмова била је  рациклажа и начин очувања планете Земље. Након тога, наши мали другари имали су прилику да сазнају шта је то хемија и зашто је све око нас, па и ми сами, нешто што се зове хемија. Кроз низ занимљивих огледа, показали смо хемију као магичну науку, а  све то је пробудило  дечју машту и подсетило нас  на  једну велику истину, да не постоји ништа, што доноси веће задовољство од срећног и насмејаног детета!

Гуча

• Чланови Ученичког парламента су направили пано који је упућивао ученике на трајање Дечје недеље и подсећао их на Права детета. Кристина Аврамовић 1г је направила пано посвећен правима детета на француском језику.
  • 6. oктобра одржана је ,,ТРКА ЗА СРЕЋНИЈЕ ДЕТИЊСТВО“.
  • Реализована је посета археолошком налазишту „Градина“ 7. октобра за ученике првог и другог разреда и 10. октобра за ученике трећег и четвртог разреда.
  • 7. октобра реализована је посета фабрици „Милановић“ из Крагујевца, за ученике образовног профила бравар и бравар-заваривач.
    Дечја недеља 2022.