Светски дан борбе против сиде се обележава 1. децембра сваке године и то је прилика да се људи широм света уједине у борби против HIV-а, покажу подршку према људима који живе са HIV/AIDS-ом и сете се оних који су умрли.
Овај дан је први пут обележен 1988. године и први је икада глобални дан здравља. У свету је HIV-ом заражено око 60 милиона људи, а преминуло је више од 25 милиона, подаци су УН и Светске здравствене организације. У Србији око 3000 људи живи са овим вирусом, од којих 400 људи није имало сазнање о присуству вируса, подаци су Института за јавно здравље Србије. Данас је наука доста напредовала у терапији HIV-а и постоје закони који штите особе које живе са HIV-ом. Стигма против људи који живе са HIV-ом повезана је или са незнањем о самом HIV-у, а самим тим и ирационалним страхом или са предрасудама о начину преношења заразе. Другим речима, стигма према групама погођеним HIV-ом огледало је колико је друштво напредно и цивилизовано. Светски дан борбе против сиде је важан да подсети јавност и владе да HIV није нестао, да постоји и даље витална потреба да се прикупе средства, подигне свест, победе предрасуде и побољша образовање. Ипак, нови подаци Заједничког програма Уједињених нација за HIV/AIDS (UNAIDS) показују да постоји опрезан оптимизам да би HIV могао бити побеђен до 2030. године.
И ове године ученици и наставници су се одазвали активностима које су реализоване у оквиру обележавања овог значајног датума.
v Eдукативна трибина уз стручну помоћ лекара Дома здравља из Лучана.
v Пано у холу школе, подсетио нас је на постојање ове, још увек неизлечиве болести.
v Ношењем црвене трачице, дали смо јасну поруку подршке и разумевања за све који живе са HIV-ом или сидом, и исказали бригу и посвећеност борби против HIV/AIDS-а.
Aктивности су реализовали чланови Ученичког парламента, уз помоћ Ангелине Јовашевић.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.