
У нашој школи се традиционално обележава Дан толеранције као дан посвећен важности разумевања, поштовања и прихватања различитости међу ученицима, наставницима и особљем школе. Овај дан је прилика да истакнемо важност толеранције и промовишемо инклузивно окружење у којем свако може бити прихваћен онакав какав јесте.
Сваке године, на Дан толеранције, школа организује различите активности које подстичу дијалог, разумевање и међусобно поштовање. Учионице постају место размене идеја, где се ученици подстичу да говоре о својим искуствима, културама и различитостима које чине нашу заједницу богатом.
Ове године, кроз пано, презентације, асоцијације и радионице научили смо како можемо бити бољи у прихватању разлике и учинити наше друштво отворенијим и укључивим.
Обележавање дана толеранције представља важан моменат за учење и размишљање о вредности прихватања различитости међу ученицима. Ова прилика омогућава наставницима да подстакну дијалог, да створе интеракцију међу ученицима и реализују активности које подстичу толератност и уважавање различитости.
Активности су реализовале педагог Марија Илић и професорка Ангеллина Јовашевић уз помоћ чланова Ученичког парламента.
Лучани
У четвртак, 16. новембра низом активности обележен је Међународни дан толеранције. То је дан који треба да нас подсети на поштовање и уважавање другачијих од нас. Разумети и прихватити мишљење другачије од нашег, представља врлину која гради здрав и миран живот унутар заједнице. Развоју толеранције доприносе емпатија, моралне вредности, разликовање доброг од лошег, а одмажу предрасуде и стереотипи. Због тога, да бисмо могли бити толерантни, морамо преиспитати своје предрасуде и ставове. Оно што охрабрујe, јесте чињеница да се толеранција учи.
Игра улога – Активност ученика реализована да се крoз игру и зaмeну улoгa, „Кoрaчaњeм у туђим ципeлaмa”, приближи знaчaj пoштoвaњa рaвнoпрaвнoсти. Крoз прaктичну вeжбу указали смо на нejeднaкe пoзициje рaзличитих људи у друштву, кao и знaчaj пoсeбних (aфирмaтивних) мeрa кoje je пoтрeбнo примeнити кaкo би сe oтклoниле пoстojeћe нejeднaкoсти и пoстиглa ствaрнa рaвнoпрaвнoсти и jeднaкe шaнсe зa свe у друштву. Закључак дискусије након вежбе био је, да је важно бавити се системским проблемима који узрокују дискриминацију и неједнаке могућности за поједине особе у друштву и да на томе сви треба да радимо.
,, Не слажем се са оним што мислиш, али ћу до краја бранити твоје право да то кажеш“ - Волтер
Ово су речи утиснуте на беџеве које су ученици и наставници у Лучанима носили, а које више од две стотине година охрабрују наш дух.
Александра Милуновић, прочитала је обавештење, којим нас је подсетила да се сваком речју, делом и мисли боримо за људска права – за своја права.
У холу школе урађен је пано, који треба да нас подсети да је у реду бити другачији.
Активности реализовали ученици првог, другог и трећег разреда, уз координацију професорке Ангелине Јовашевић.