Светски дан борбе против сиде се обележава 1. децембра сваке године и то је прилика да се људи широм света уједине у борби против HIV-а, покажу подршку према људима који живе са HIV/AIDS-ом и сете се оних који су умрли.
АИДС или сида представља синдром стеченог губитка имунитета и уједно је последњи и најтежи стадијум ХИВ инфекције. ХИВ је скраћеница за вирус хумане имунодефицијенције који је узрочник ХИВ инфекције, односно сиде или АИДС-а.
Према подацима Института за јавно здравље Србије од почетка епидемије, 1985. године, па закључно са 27. новембром 2022. године, у Републици Србији су регистроване 4524 особе инфициране ХИВ-ом, од којих су 2152 особе оболеле од АИДС-а, док су 1192 особе инфициране ХИВ-ом умрле од АИДС-а, а још 144 особе инфициране ХИВ-ом су умрле од болести или стања која нису повезана са ХИВ инфекцијом. У периоду јануар–новембар 2022. године дијагностиковане су и пријављене 152 особе инфициране ХИВ-ом, што је за четвртину више него у истом периоду прошле године (120 особа), али је за 13% мање у поређењу са истим периодом 2019. године (175 особа). Међу пријављеним дијагностикованим ХИВ позитивним особама у периоду јануар–новембар 2022. године било је 18 пута више мушкараца у односу на жене. Највећи број дијагностикованих особа инфицираних ХИВ-ом је узраста 20–49 година.
Према званично доступним подацима у Србији је крајем 2021. године живело 3045 особа којима је дијагностикована ХИВ инфекција, а процењује се да у нашој земљи 550 особа није знало да је инфицирано ХИВ-ом. Знајући да ХИВ инфекција може дуги низ година протицати без икаквих знакова и симптома, једини начин да се открије ХИВ инфекција је да се особа која је имала неки ризик тестира на ХИВ.
Тестирање се може обавити у Центру за контролу и превенцију болести у Заводу за јавно здравље свакодневно од 7 до 14 сати. Тестирање на ХИВ је добровољно и поверљиво, анонимно и бесплатно, уз обавезно саветовање пре и после тестирања. Осим тестирања на ХИВ у саветовалишту се може тестирати и на остале крвно и полно преносиве болести, хепатите Б и Ц, сифилис.
Рано дијагностиковање је важно јер омогућава људима да раније започну лечење ХИВ инфекције, што заузврат повећава њихове шансе за дуг и продуктиван живот и спречава даљи пренос на друге особе. Захваљујући терапији ХИВ инфекција је хронично стање са којим се може квалитетно и дуго живети.
И ове године ученици и наставници су се одазвали активностима које су реализоване у оквиру обележавања овог значајног датума.
v Eдукативна трибина уз стручну помоћ лекара Дома здравља из Лучана, била је лепа прилика да добијемо одговоре на многа питања и разјаснимо недоумице.
v Пано у холу школе, подсетио нас је на постојање ове, још увек неизлечиве болести.
v Флајери који су дељени ученицима, подсетили су нас на важне истине о сиди.
v Ношењем црвене трачице, дали смо јасну поруку подршке и разумевања за све који живе са HIV-ом или сидом, и исказали бригу и посвећеност борби против HIV/AIDS-а.
Aктивности су реализовали чланови Ученичког парламента, уз помоћ Ангелине Јовашевић.