Међународни дан писмености обележава се 8. септембра сваке године бројним активностима широм света. И ученици наше школе заједно са својим наставницима придружили су се обележавању овог важног датума.
Професорке српског језика и књижевности, Јована Дмитрић и Неда Пуношевац, организовале су током дана мали тест који су радили сви ученици и наставници и тиме проверили колико познају граматику и правопис нашег језика.
Ово је уједно била и прилика да се укаже на алармантне податке о огромном броју неписмених људи у свету.
Наиме, у свету је око 900 милиона неписмених особа.
У СРБИЈИ ВИШЕ ОД 165.000 НЕПИСМЕНИХ
Резултати пописа из 2012. показали су да је број неписмених људи у Србији преполовљен у односу на попис из 2002. године и сада их има око 165.000, од којих више од 80 одсто чине жене. Непотпуну основну школу има око 677.000 становника Србије или 11%, а 2002. године било их је више од милион.
Са факултетском дипломом у Србије је нешто више од 650.000 становника, што је скоро 11%, за разлику од 2002. када је било 6,52%. Компјутерски је неписмено више од 50 одсто становништва Србије.
ПИСА истраживање (највећа међународна провера постигнућа ученика) показало је да ученици у Србију постижу резултате испод просека.
Стручњаци упозоравају да наши ђаци не познају довољно граматику, правопис и да им је лексички фонд сиромашан. Међу младима је изражена употреба жаргонизама и страних речи, посебно англицизама.
УНЕСКО је 8. септембар прогласио Међународним даном писмености давне 1967. године, са циљем да се истакне важност читања и писмености у животу сваког појединца и друштва у целини. Подаци говоре да од укупног броја неписмених у свету две трећине чине жене, а 113 милиона деце.
На основу података из 2006. године, 75% неписмених живи у подсахарским земљама, у којима женска деца уопште не иду у школу, а ситуације је лоша и у југозападној и источној Азији и у арапским земљама.
Највећи број становника развијених земаља има средњу школску спрему. У САД тај број се креће око 47 %, а у Аустрији око 61%.
Образовање, односно пуна писменост становништва је једна од основних тема у развијеним земљама, јер глоболизација светске економије захтева писмене раднике и добро образовану и обучену радну снагу.
По обухваћености становништва образовањем после обавезног школовања, на првом месту су САД и Јапан (96%), а следе Швајцарска (82%) и Аустрија (79%).
ШТА ЈЕ ПИСМЕНОСТ И ЗАШТО ЈЕ ОНА ТОЛИКО ВАЖНА?
Оксфордски речник енглеског језика даје две дефиниције појма писмености:
А) способност читања и писања
Б) образован или учен човек
ПИСМЕНОСТ ЈЕ ЉУДСКО ПРАВО И ОСНОВА ЗА УЧЕЊЕ ТОКОМ ЦЕЛОГ ЖИВОТА
Развојем модерних технологија, писменост се више не везује само за књиге, већ је проширена и на дигитални свет.
ЈЕСТЕ ЛИ ЗНАЛИ?