Светки дан борбе против сиде
Помози себи. Сачувај друге. Сазнај на време.
ХИВ је вирус који узрокује обољење сиду – синдром стеченог оштећења телесног имунитета. Непосредно после инфекције јављају се извесни симптоми који обично кратко трају и, пошто су благи, пролазе неопажено. Инфицирана особа може да живи и дуже од десет година без икаквих поузданих знакова болести. Све време, ипак, она је извор инфекције за друге.
Сида представља последњу развојну фазу вируса ХИВ. Оштећење имунитета заражене особе чини је подложном разним инфекцијама – најчешће инфекцијама плућа и мозга. Временом тело постаје толико слабо да није способно да се одбрани ни од најбезазленије прехладе. Резултат је известан – смрт.
Светски дан борбе против сиде је 1. децембар. Први пут је обележен 1988. године и представља први глобални Дан здравља. Црвена трачица је универзални симбол свести и подршке онима који се боре са овом болешћу. У свету је регистровано 36.9 милиона људи који живе са вирусом ХИВ-а. У Србији је 3000 људи носилац вируса, мада се сматра да исти број и не зна да је инфициран. До сада није пронађен лек против сиде. Постоје одређене терапије које могу да успоре њен развој, али не и да је зауставе.
У оквиру активности поводом обележавања 1. децембра, ученици наше школе делили су флајере у циљу едукације и превенције, а црвене траке одале су подршку, поштовање и солидарност коју пружа СШ „Драгaчево“.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.