Ученици и наставници школе у Лучанима прикључили су се активностима које спроводи Министарство заштите животне средине, у циљу подизања опште свести о потреби заштите озонског омотача. Овим поводом, у холу школе у Лучанима, организован је јавни час под слоганом ,,ПОСЛЕДЊА ЛИНИЈА ОДБРАНЕ“.
Светски дан заштите озонског омотача обележава се 16. септембра, с циљем да се истакне значај очувања озонског омотача. Он се обележава од 1994. године, на дан када је потписан „Монтреалски протокол“ којим су предвиђене конкретне активности земаља и различити пројекти да би се заштитио тај омотач.
Шта је озонски омотач?
Озонски омотач је слој у Земљиној атмосфери који садржи високе концентрације озона (О3). Овај слој апсорбује 93-99% Сунчеве ултраљубичасте светлости која је штетна за живи свет на Земљи. Преко 91% озона у атмосфери је присутно у овом слоју. Озонски омотач се простире у доњем слоју стратосфере, од око 10 до 50 километара изнад Земље. Крајем осамдесетих година, научна истраживања, из готово целог света, показала су оправданим забринутост научника за стање озонскога омотача. На њихов подстицај, у Монтреалу је, 16. септембра 1987. године, потписан „Монтреалски протокол“ о супстанцама које оштећују озонски омотач, чиме је, уз уочавање штетних утицаја одређених хемикалија на озонски омотач, преко УНЕП - програма Уједињених нација за животну средину, подстакнута и израда програма активности заштите како би се спречила даља оштећења.
Неуморни чувар је угрожен и то нашом кривицом!
Сада је ред да ми њега заштитимо и будемо његова ПОСЛЕДЊА ЛИНИЈА ОДБРАНЕ!
Јавни час су реализовале професорке Весна Пуача и Ангелина Јовашевић.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.